Kostel Sv Jana Nepomuckého Na Zelené Hoře

Wed, 15 Jun 2022 18:32:10 +0000

V expozici první kostky […] Hrad Seeberg Publikováno: 7 března, 2019 Hrad Seeberg nacházející se přibližně 5 km západně od Františkových Lázní je jedním z hrstky zachovaných ministeriálních v Česku a jako jediný z nich slouží výlučně muzejním účelům. Svým návštěvníkům nabízí rozsáhlé exposice presentující dějiny hradu, vývoj interiérů a nábytkové tvorby 19. století (empír, biedermeier, druhé rokoko, novorenesance, novogotika, chippendale), slavný chebský intarsovaný nábytek a historii výroby […] Výlet do ZOO Tábor Publikováno: 25 července, 2019 Do ZOO Tábor za ohroženými druhy zvířat Když ji spatříte poprvé, budete bezpochyby přemýšlet, zda jde o šelmu kočkovitou, nebo jestli patří spíš do jiné čeledi. Ale nenechte se zmást – velmi vzácné zvíře fosa madagaskarská sice tak trochu vypadá jako větší kočka nebo možná i puma, ale patří do zvláštní čeledi zvané madagaskarské šelmy. […] Goethova rozhledna Publikováno: 2 května, 2021 Goethova rozhledna je vysoká 42 metrů a na její vrchol vede 165 schodů.

Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře | Turistický portál Novoměstsko

  • Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře - www.dnesnivylet.cz Tip na výlet pro celou rodinu.
  • Kostel sv jana nepomuckého na zelené hoře e
  • Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře Žďár nad Sázavou
kostel sv jana nepomuckého na zelené hoře facebook

První prohlídka začíná se začátkem návštěvní doby, tj. v 9 hodin. Pokladna se otevírá krátce před začátkem první prohlídky. Poslední prohlídka začíná v 16 hodin, s výjimkou každé soboty, kdy je poslední prohlídka v 15 hodin. Od 16:30 je slavena mše svatá. Intervaly mezi jednotlivými prohlídkami určuje kastelán poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, jsou limitovány provozními podmínkami a bezpečností návštěvníků. Čas další možné prohlídky je v hlavní návštěvní sezóně vždy uveden na dveřích pokladny. Prohlídky zpravidla začínají v celou hodinu. Délka prohlídky je 45 minut. Délka prohlídky nezahrnuje čas na samostatnou prohlídku kostela, fotografování, případné dotazy či krátkou modlitbu. Vstup do poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře v návštěvní době je možný pouze za dozoru místního průvodce. Během komentované prohlídky, jejíž část probíhá uvnitř kostela, jsou kostel i pokladna uzavřena. Prohlídka uvnitř kostela trvá cca 20 minut. Parkování: Doporučujeme zaparkovat u nedalekého zámku.

Žďár nad Sázavou - Kostel Sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře | Kraj Vysočina

Dominantou Žďáru nad Sázavou a zároveň jeho nejznámější památkou je poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. O výjimečnosti této stavby svědčí i fakt, že byla roku 1994 zařazena do seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO. Poutní kostel je považován za vyvrcholení tvorby geniálního architekta Jana Blažeje Santiniho Aichla. Představuje nadčasové a absolutní dílo, oproštěné od jakýchkoliv konvenčních prvků dobové architektury. Podnět k výstavbě tohoto chrámu vzešel od opata žďárského kláštera cisterciáků Václava Vejmluvy, který byl známým ctitelem Jana Nepomuckého, a to ještě v době před blahoslavením a následnou kanonizací této osobnosti. Příprava projektu začala na jaře roku 1719 a podnětem k ní byl pro opata nález zachované tkáně v hrobu Jana Nepomuckého ve svatovítské katedrále dne 15. dubna 1719. Stavbou svatostánku byl pověřen Jan Blažej Santini Aichl, který ostatně s Vejmluvou nespolupracoval poprvé. Projektu se chopil "po svém" a bez ohledu na tehdejší zvyklosti v oblasti tvarů církevních staveb.

kostel sv jana nepomuckého na zelené hoře film

Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře u Žďáru nad Sázavou | Kraj Vysočina

Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého se nachází ve správě Římskokatolické farnosti Žďár nad Sázavou – II. Kontakt: Římskokatolická farnost Žďár nad Sázavou – II Správa poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře Zámek 2/2 591 02 Žďár nad Sázavou Informace, rezervace prohlídek, průvodcovská služba: e-mail: mob: +420 724 758 993 K analýze návštěvnosti, personalizaci obsahu a reklam a poskytování funkcí sociálních sítí využíváme cookies. Informace o tom, jak náš web používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy, kteří mohou být ze zemí mimo EU. Partneři tyto údaje mohou zkombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které získali v důsledku toho, že používáte jejich služby. Více informací zde.

Nutno podotknout, že veškeré práce a dokoupení toho nejnutnějšího vybavení byly financovány jenom z finančních darů, a to od věřících a též mnohých bývalých žďárských mnichů. Kolem roku 1800, ještě za dokončovacích prací, se již začaly v chrámu znovu sloužit mše. A od roku 1803 pak byla obnovena tradice poutí. Kvůli svému exponovanému umístění však kostel vyžadoval i nadále častou údržbu a opravy. Ani řádění přírodních živlů se svatostánku nevyhýbalo – chrám byl stižen požáry i vichřicí. Rovněž obě světové války unikátní stavbě neprospěly – kostel za naprosté absence údržby postupně chátral. V roce 1953 se vlastníkem poutního areálu stal stát, a ten současně převzal i povinnost zajistit jeho údržbu. Stavební obnova areálu probíhala ale až v 70. a na počátku 80. let 20. století. V roce 1994 započala příprava podkladů pro žádost o zařazení areálu na Seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO. Na sklonku roku 1994 pak Výbor pro světové dědictví UNESCO schválil zařazení poutního kostela na tento prestižní seznam.

Sláva žďárských poutí nepohasla ani v meziválečném období (1918-1939). V 80. letech 20. století byly poutě ze Zelené hory přesunuty kvůli dopravě na jednu z částí města Žďáru zvanou Bouchalky. Dnešní žďárská pouť je druhá největší v ČR (největší je pouť Matějská v Praze). Svatojánská pouť ve Žďáře se koná vždy první neděli po 16. květnu. Bohoslužby o pouti se konají zpravidla od čtvrtka do neděle. Otevírací doba – kostel sv. Jana Nepomuckého leden – březen: zavřeno*** duben: sobota, neděle** – otevřeno od 9:00 do 17:00 * květen – září: pondělí až neděle a svátky – otevřeno od 9:00 do 17:00 * říjen: sobota, neděle** – otevřeno od 9:00 do 17:00 * listopad – prosinec: zavřeno*** * poslední prohlídka v 16 hodin ** v ostatní dny jsou prohlídky možné pro předem objednané skupiny *** v těchto měsících jsou prohlídky možné pouze pro předem objednané skupiny. Vstupné a další informace – oficiální stránky

Kostel na Zelené Hoře – památka UNESCO – po rekonstrukci vypadá jako v době, kdy ho Santini postavil | Prima Living

Pomocí těchto nástrojů analyzujeme a pravidelně zlepšujeme funkcionalitu našich Webových stránek. Získané statistiky můžeme použít ke zlepšení uživatelského komfortu a abychom učinili Vaši návštěvu Webových stránek zajímavější pro Vás jako uživatele.

Řemeslník, který ke své práci potřeboval vodu i oheň. O hamernickém řemesle se dozvíte ve Šlakhamru, místními zvaném Brdíčkův mlýn, v expozici odkazující na bohatou železářskou tradici v údolí řeky Sázavy nedaleko Žďáru nad Sázavou.

Tipy na výlet Církevní památka Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře 8. 11. 2010 Založení a stavba kostela Stavba poutního kostela sv. Jana Nepomuckého nedaleko Žďárského kláštera se realizovala díky letité, úzké a nesmírně plodné spolupráci dvou výjimečných lidí. Podnět vyšel od opata žďárského kláštera cisterciáků Václava Vejmluvy, který byl zcela prokazatelně ctitelem Jana Nepomuckého ještě před blahoslavením a posléze kanonizací této osobnosti. Příprava projektu je datována do období od konce měsíce dubna do počátku měsíce srpna roku 1719 a je považována za bezprostřední reakci opata na nález zachované tkáně v hrobě Jana Nepomuckého ve Svatovítské katedrále dne 15. dubna 1719. Projektem stavby byl pověřen slavný architekt Jan Blažej Santini – Aichel, kterému měl opat Vejmluva prezentovat své představy o podobě nového svatostánku a použitých symbolech, což bylo plně v souladu s požadavkem církve: "Zadání patří otcům, provedení umělci". Z tohoto nástinu pak architekt vycházel při své práci.

  1. Závěsné zahradní křeslo