Základní Kámen Národního Divadla

Wed, 15 Jun 2022 18:52:22 +0000

Na základní kámen poklepali politické, kulturní a vědecké osobnosti tehdejší doby. "Nejznámější je pro nás Bedřich Smetana. Řekl: 'Hudba všem Čechům. ' Za dramatické umění to byl František Kolár, který byl předním hercem a uměleckým ředitelem prozatímního divadla. Pak to byl samozřejmě František Palacký a Karel Sladkovský, " dodala Hradecká s tím, že se jich vystřídalo asi 42. Položení základních kamenů před 150 lety byla velká sláva. V dobových Národních listech se psalo: 'Pán připravil nám den veliký'. Jaroslav Skalický

19. 3. 1868: Kdo poklepe na ?

Základní kameny ze všech koutů Čech a Moravy Vlakem, lodí, na voru i koňmo se záhy do Prahy začaly sjíždět kameny z dalších míst Čech a Moravy, ale nebylo snadné rozhodnout, která jsou nejvýznamnější a nejpamátnější. Nejkratší vzdálenosti urazily kameny vylomené z místa vítězné husitské bitvy na Vítkově (č. 4) a z Vyšehradu (dva kameny č. 8 a 9), kámen č. 5 pochází z Blaníku, č. 6 z Práchně u Horažďovic a č. 7 z Domažlic. Číselná řada pokračuje již zmíněnými dvěma vyšehradskými kameny a pokračuje Chrastí u Chrudimi (č. 10), kde v místní části Podlažice stával až do husitských válek benediktinský klášter. Na nádvoří středověkého a nikdy nedobytého hradu Buchlova je označeno místo vynětí základního kamene číslo 11. Kámen číslo 12, nesoucí nápis " Záhlinice na Moravě, vlasti Tobě ku oslavě" pochází z malé vísky, která je nyní součástí města Hulína, třináctka přijela z Boubína, čtrnáctka ze Svatoboru, patnáctka ze Zlatého koně u Koněprus, šestnáctka z Doudleb a sedmnáctka z Branky u Dobenína.

nejlepší free antivirus

Základní kámen Národního divadla, Dolní Bečva | Informuji.cz

  • Oblékám se bez potisku serial
  • 19. 3. 1868: Kdo poklepe na základní kámen národního divadla?
  • Jezdec na záclony
  • Základní kámen Národního divadla, Dolní Bečva | Informuji.cz
  • Najít
  • Aukční síně praha czech republic
  • Základní kámen Národního divadla pochází z Louňovic. Osobnosti na něj poklepaly před 150 lety | iROZHLAS - spolehlivé zprávy
  • Nedělní pohádka Čert a Káča - Lanškrounsko.cz

Navíc členové sboru chtěli, aby se do budovy, která byla podstatně menší než dnes, vyšlo 2500 diváků. "Horko-těžko se mu to podařilo 'uhádat' na 1800 diváků. Přesto divadlo mělo za Zítkovy doby o jeden balkon a 2 galerie více. Bylo vyhnáno maximálním způsobem do výšky, takže se z toho stalo divadlo tzv. komínového typu. " Do základů divadla byly položeny kameny z historických míst české země. Místnost se základními kameny je možné navštívit. Leží šest metrů pod úrovní Vltavy. "Kameny byly přiváženy do Prahy postupně a každý má své pořadové číslo. První byl kámen z Radhoště, ten dokonce předběhl kámen z Řípu. Dodnes, když jdete z Pusteven na Radhošť, tak na levé straně je malý památník, který připomíná místo, odkud byl základní kámen vylomen. Byl dokonce slavnostně přivítán Palackým. A týden před položením byl potom přivezen kámen z památné hory Řípu. Ten byl doprovázen velkými manifestacemi, vůz byl slavnostně vyzdoben. Na kameni byl nápis: Na Řípu Čech svůj život vzal, na Bílé Hoře dokonal, v matičce Praze teď znovu vstal. "

dětské kaše akce

Základní kámen Národního divadla pochází z Louňovic nedaleko Říčan. Osobnosti české politiky, kultury a vědy na něj poklepaly před 150 lety, 16. května 1868. Stavba Národního divadla, částečně financovaná ze sbírek, trvala 13 let. Před otevřením divadlo nešťastně vyhořelo. V plné kráse se ale zaskvělo už dva roky po požáru, v listopadu 1883. Základní kameny jsou vidět v podzemí budovy. Praha 8:23 16. května 2018 Slavnostní pokládání základního kamene Národního divadla v Praze, 16. května 1868, dobové vyobrazení. Reprodukce z časopisu Zlatá Praha č. 33/1908, str. 378. | Foto: autor neznámý | Zdroj: Zlatá Praha č. 378 Kameny se nacházejí šest metrů pod hladinou Vltavy. Zvláštní akustika jakoby dokládala mimořádnost prostoru, který je spojen s počátky Národního divadla před 150 lety. V jedné ze stěn poměrně rozlehlé sklepní místnosti jsou zazděné základní kameny. Na některých jsou vyryta i jména míst, ze kterých pocházejí: Domažlice, Blaník, Boubín, ale hlavní tři kameny jsou uprostřed a jsou označené čísly 1, 2 a 3.